Refleksoloji Uygulamasını tatbik eden Uzman kişiye Dünya’nın bir çok bölgesinde Refleksolog-Refleksolojist / yani Refleksoloji Uzmanı denir. Bu uygulayıcılar Anatomi-Fizyoloji-Kinesiyoloji, ilkyardım, Sağlık Bilgisi ve aynı zamanda Masaj uygulaması anlamında önemli ve gerekli eğitimlerini kabul edilen,geçerliliği tescillenmiş merkezlerden eğitim alan alan kişiler olmalıdır.

Bu yöntem başlı başına tedavi yada sadece masaj anlamında düşünülmemelidir.Refleksoloji,çok spesifik ve kendi içerisinde değişik bilimleri barındıran ve bu bilimlere katkı veren yapısıyla önemli ve etkili bir yöntemdir.Ayrıca diğer etki ettiği alanlar ile birlikte düşünülmeli bu özelliği göz önünde bulundurulmalıdır.

Ayrıca bu uygulama günümüzde bilen ve bilmeyen herkesin dikkatini çeken özellikleriyle herkes tarafından uygulanmaya çalışılmaktadır. Buradaki esas nokta yapılan seanslardan görülen fayda ve vücuda sağlanan pozitif katkılardır.

Seans süreleri çok uzadıktan sonra halen istenen dönüşler sağlanamıyorsa yapılan seanslarda dolayısıyla seansı uygulayan kişilerde eksik çalışmalar mevcut olduğunun göstergesidir.

Seanslar uygulayan kişiler mutlak surette bu işin eğitimini gerekli yerlerden almış kimseler olmalıdır. Aksi takdirde istenen değişimler sağlanmayacak,kişi fayda görmeyecektir.