Genel Merkez:   0 262 311 00 34 - 0 507 746 18 18        E-Posta:   bilgi@refleksakademi.com

Rekreasyon Terapi Nedir?

Rekreasyon Terapi Nedir?

Rekreasyon Terapi Hakkında

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Grubundaki ( Doğum öncesi-sırası ve sonrası etkenler sebebiyle ) Hastalığı ,Bozukluğu ile Özürlü-Engelli bireyler ile felç, trafik kazası, yaralanma, doğal afetler, düşme vb. durumundaki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanındaki hastaların fiziksel ve ruhsal gelişimlerini doktor ve uzmanlar gözetiminde ilerletme amaçlı çalışmalar yapan,onların rehabilite edilmelerine yardımcı olan, Tedaviye yardımcı bir Terapötik bir eğitim branşıdır.

Rekreasyon Eğitimi Bölümü; Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarının Öğretmenlik, Antrenörlük ve Spor Yöneticiliği bölümüyle beraber 4 farklı bölümünden bir tanesidir. Rekreasyon Terapi Uzmanı olabilmek için 4 Yıllık Lisans düzeyinde eğitim verilen Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarının Rekreasyon Eğitimi Bölümünden mezun olmak gereklidir.

Rekreasyon Terapi Uzmanları Gönüllü veya yardımcı meslek alanı olarak yapsalar da Öğretmen, Antrenör ve Yönetici değildir.

Rekreasyon Uzmanı ile Rekreasyon Terapi Uzmanlığı birbirisiyle karıştırılmamalıdır. Rekreasyon Eğitimi Bölümünü bitirse dahi her Rekreasyon Eğitimi mezunu Rekreasyon Terapi Uzmanı değildir. Rekreasyon Eğitimi bazı üniversitelerde farklı eğitim ve gelişim gösterse de genelde kendi içerisinde Sanayi,Yerel Yönetimler, Okullar ve Terapi Rekreasyon olmak üzere 4 farklı alana ayrılır. Rekreasyon Terapisi Uzmanı ünvanını ülkemizde sınırlı sayıda almış Rekreasyon Terapisi Uzmanları bulunmaktadır.

Rekreasyon Terapi Uzmanı olabilmek için başta Anatomi, Fizyoloji, Kinesiyoloji,Beslenme,İlk yardım ve Psikoloji olmak üzere bir çok alan ve bölüm dersi bulunmakta;Bu dersler Bölüm Başkanlığı tarafından zorunlu ve zorlu tutulmaktadır. Ülkemizde bir çok Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları bulunmaktadır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okullarının bazılarında Rekreasyon bölümü olsa da Rekreasyon Terapi Uzmanlığı eğitimi ülkemizde belli başlı üniversitelerde verilmektedir.