Genel Merkez:   0 262 311 00 34 - 0 507 746 18 18        E-Posta:   bilgi@refleksakademi.com

RUKİYET BOZKURT

RUKİYET BOZKURT

RUKİYET BOZKURT ( Refleksoloji Terapi )

Destekleyici  ya daamamlayıcı tedavi dediğimiz tedaviler arasında yer almaktadır. Refleksoloji sinir noktalarını belirli tekniklerle uyarmanın ortaya elektrokimyasal mesajları çıkardığını bunun da nöronların yardımı ile vucumuzda ilgili organı uyardığını savunur. Bu etkileşim ile hedeflenen amaca ulaşılmaktadır. Refleksoloji temelde, özellikle ayak tabanı ve eldeki bazı noktalara uygulanan basınçlı noktasal masaj tekniğidir. Refleksoloji ile bel-sırt-boyun gibi vucut ağrıları, adet düzensizlikleri, kilo problemleri, alt ıslatma problemleri, depresyon, stres, yorgunluk, migren ve benzeri baş ağrıları, mide problemleri gibi ve benzeri yaşanan  birtakım sıkıntıların çözümleri sağlanabilmektedir.

Ayak ve el refleksolojisi belli noktaların manuel uyarılarak vücuttaki sinirlerin ve kan dolaşımının uyarılmasıdır. En yaygın uygulanan ise ayak refleksolojisidir. Stres belkide günümüz insanlarının karşılaştığı en temel sorundur. Bu sorunun sinir sistemimiz üzerindeki etkisi son yıllarda yapılan araştırmalarla kanıtlanmış olup günlük hayatta yaşadığımız birçok sorun buna dayalıdır. Stres kan dolaşımını yavaşlatır refleksoloji ise kan dolaşımını hızlandırarak vücudun besin almasını ve toksin atımını hızlandırır.

Refleksoloji yaptıranların bağışıklık sistemlerinin daha iyi çalıştığı özellikle kışın yaşanılan soğuk algınlığı ve grip tarzı hastalıklara daha dirençli oldukları araştırmalarla ve yaptığımız çalışmalarla sabittir. Engelliler üzerinde özellikle otistik ve spastik engelli çocuklar ile felçli hastalar olmak üzere birçok engel grubunda ciddi gelişmelerin ortaya çıkması sebep olmuştur

Vücudumuzda ağ gibi örülmüş ,on dördü ana meridyenler olmak üzere nadi dediğimiz enerji kanalları ile bezenmiştir.Şasumma (şuşuma) dediğimiz ana kanalın iki yanındaki nefesle aldığımız enerjiyi taşıyan İDA ve PİNGALA  vardır.Ana meridyenin her iki yanında beşer adet vücut boyunca dolanan ve el ayak parmaklarına uzanan  meridyenler beş element ve yin yang  dengesine göre sıralanır.Birinin bittiği ve başladığı tetikleme noktalarına  refleks noktaları diyoruz.Bu noktaların dinamik ve açık olması enerjinin düzgün devinimini sağlar.Herhangi birindeki tıkanıklık ve dengesizlik o meridyen boyunca bağlı olan sistemde ve organda sorun yaratır.BİO ENERJİ  TERAPİLERİ;.EFT ve REFLEKSOLOJİ çalışmaları ile dengelenir.

Çıkış kanallarımız olan ellerimiz , ayaklarımız ve başımızın üst yan bölgeleri kirli ,olumsuz enerjinin vücuttan atılmasını sağlar.Eğer bu kanallar tıkalı ise yeterince atılamayan kirli enerji(negatif enerji terimini kutuplarda kullanıyoruz) vücudun zayıf bölgelerinde bloke olur.Hem enerji akışı ve dengesini bozar,hem de o bölgenin yaşam enerjisini yeterince almasını engeller.Süre uzar enerji devinimi sağlanamazsa ;sorunlu bölgeye bağlı olarak fiziksel,ruhsal,ve zihinsel sorunlar,hastalıklar oluşur.

YAZARIN ESKİ MAKALELERİ

“Ayaklar bedenin aynasıdır.”

Birçok kültürde eski zamanlardan beri uygulanan Refleksoloji, ayaklarda bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktaları olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanan bir sanattır. Özel el ve parmak teknikleriyle bu refleks noktalarına uygulanan baskı, stresin azaltılmasını sağlayarak bedende fizyolojik değişikliklere yol açar.

Refleksoloji’nin temelinde, rahatsızlıkların enerjinin belli bir yerde bloke olmasından kaynaklandığı tezi yatar. Bu ilaçsız terapi, beden fonksiyonlarını normalleştirerek vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını harekete geçirir. Normalleşmiş beden fonksiyonları insana rahatlama, kaliteli bir uyku ve toksinlerden arınmış bir beden sağladığı gibi, dolaşım sistemini de güçlendirir; ağrıları dindirir. Refleksoloji tekniğiyle, bütün vücuda masaj yapmadan stresi vücuttan uzaklaştırmak, rahatlamayı ve dinlenmeyi sağlamak mümkündür.

Refleksoloji’nin tarihi 5000 yıl öncesine, Mısır Firavunlarına  kadar uzanmaktadır. Tarihte Refleksoloji’nin Hindistan’da, Japonya’da, Çin’de ve Amerika’nın yerli Kızılderili medeniyetlerinde bilindiği kaydedilir. Refleksoloji’yi çok sonra, 1900’lü yıllarda, Dr. William Fitzgerald yeniden keşfedecektir. Dr. Fitzgerald Refleksoloji’yi, bir ağrı kesme yöntemi olarak kullanmıştır. Zamanla, Amerika kıtasından dünyanın dört bir köşesine yayılan Refleksoloji, ayaklardaki belli refleks noktalarının bulunmasıyla yavaş yavaş bugünkü şeklini almaya başlamıştır.

Refleksoloji, beden fonksiyonlarını normalleştirir. Normalleşmiş beden fonksiyonlarrı insana rahatlama, kaliteli bir uyku ve toksinlerden arınmış bir beden sağladığı gibi, dolaşım sistemini de güçlendirerek ağrıları dindirir. Bunların ötesinde Refleksoloji keyifli, dinlendiren ve ağrı sızı vermeyen bir terapidir. Refleksoloji terapisi sırasında, bazı organ ve sistemlerin harekete geçmesi doğaldır. Bu esnada kişinin kendisini farklı hissetmesi mümkündür. (Sözgelimi, Sindirim refleksine dokunulduğunda karnın guruldaması gibi.)

Refleksoloji, tehşis söz konusu olduğunda mükemmeldir. Bir Refleksoloji uzmanı, ayaklarına dokunduğu kişinin sıkıntılarını büyük olasılıkla tehşis edebilir. Tedavi konusuna gelince ise; diğer Doğal Terapiler gibi Refleksoloji de, “koruyucu sağlık” çerçevesinde kendi üzerine düşeni yapar. Diğer Doğal Terapiler’den farklı olarak Refleksoloji, vücudun kendi iyileştirme mekanizmasını harekete geçirir.

Refleksoloji, hem (hastalıktan) “koruyucu sağlık” hem de belli sıkıntıların hafifletilmesi açısından uygulanabilir. Refleksoloji aşağıdakiler de dahil pek çok durumda yardımcı olabilir:

Stres, Yorgunluk, Uykusuzluk, Migren, Başağrısı

Kadın hastalıkları, Menopoz, Regl sorunları

Panik atak,Enerji eksikliği,mutsuzluk

Kabızlık, Hazımsızlık, Sırt ağrısı, Romatizma, Siyatik, Eklem iltihaplanmaları, Sinüzit, Astım, Prostat sorunları