Genel Merkez:   0 262 311 00 34 - 0 507 746 18 18        E-Posta:   bilgi@refleksakademi.com

Uzman Görüşü

Uzman Görüşü

Refleksoloji Nedir?

Refleksoloji, ülkemizde son 15-20 yıldır az tanınmakta, çok az bilinmektedir. Bazen Modern Tıp ile de çok şey beklenen bir alan olarak karşımızda durmaktadır. Zaman zaman Modern Tıp ile bir tutulmakta, sonrasında mağdruiyetler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple size Refleksoloji ve uygulama alanlarını,etkinlik ve niceliğini anlatmak istiyorum.

REFLEKSOLOJİ NEDİR?
El ve Ayak tabanı – yüzeyi ve iç-dış kenarlarındaki varlığı kabul edilen noktalara manuel olarak belli sistematik tekniklerle uygulunan Noktasal bir uygulama şeklidir.
Refleksoloji, 12.000 yıllık geçmişi olan,günümüzde bir çok hastalığa iyi gelen, tedaviye yardımcı etkisi sayesinde terapötik düzeyde çok önemli bir yere sahiptir.

NE DEĞİLDİR:
1- MODERN TIBBIN MUADİLİ OLMAMAKLA BİRİKTE,TEK SEANSTA İYİLEŞTİRMELER YAPAN BAŞLICA BİR TEDAVİ DEĞİLDİR.
2-BASİT BİR MASAJ DEĞİLDİR.UYGULAMA ESNASINDA HERHANGİ BİR ALET-ÇUBUK UYGULAMA ANINDA KULLANILMAMAKTADIR.

REFLEKSOLOJİ AMAÇ VE UYGULAMA BAKIMINDAN 2’YE AYRILIR.
Doğu Refleksolojisi : Başta Uzakdoğu’da olmak üzere dünyanın bir çok yerinde Masaj ve Rahatlatma amaçlı yapılan uygulamalardır.Doğu Refleksolojisi Uygulayıcıları Masaj ve Ayak sağlığı alanında çalışan insanlardan oluşmaktadır.
Batı Refleksolojisi : Modern Tıbba Yardımcı olmak amacıyla yapılan uygulamalardır.Bu alan Refleksoloji Terapi yani Klinik Refleksoloji adıyla isimlendirilmektedir.Refleksoloji Terapi uygulayıcıları ise Klinik Refleksolog olarak adlandırılır.

REFLEKSOLOG / REFLEKSOLOJİ UZMANI KİMDİR? Refleksoloji Uygulamasını yapan kişiye Dünyanın bir çok bölgesinde Refleksolog, Refleksolojist / yani Refleksoloji Uzmanı denir.Bu uygulayıcılar Temel Sağlık Bilimleriyle, Anatomi-Fizyoloji-Kinesiyoloji İlk yardım sağlık bilgisi ve Masaj uygulaması eğitimlerini alan kişiler olmalıdır.Bu yöntem Sadece Masaj anlamında düşünülmemeli, çok spesifik ve kendi içerisinde değişik bilimleri barındıran ve bu bilimlere katkı veren yapısıyla önemli ve etkili bir yöntemdir. diğer etki ettiği alanlar ile birlikte düşünülmeli bu özelliği göz önünde bulundurulmalıdır.

UYGULANMASI:
Refleksoloji Uygulamalarının çalışma alanı genel olarak El-Ayak kimi zamanda Kulak bölgesidir.Uygulamada herhangi bir çubuk,yağ vb.şeyler kullanılmamaktadır.Uygulamalar Manuel (El ) olarak icra edilmektedir.

UYGULAMA ALANLARI:
* Serebral Palsi(Beyin Felci)
*Spina Bifida
*Duschenne Muscular Distrofi
*Gelişim Geriliği
*Otizm-Asperger ve Rett Sendromu
*Mental Retardasyon (MR)
*Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite Bozukluğu
*Bel ve Boyun Fıtığı (Eklem Ağrıları) *Duruş ve Yürüme Bozuklukları
*MS(Multipl Skleroz)*Nörolojik Problemler *Bağışıklık sistemi
*Astım
*Bronşit
*Panik Atak
*Depresyon
*Stress
*Mide
*Reflü
*Zayıflama
*Düşük-Yüksek Tansiyon
*Regl ağrıları-Adet düzensizlikleri vb
*Mikrosefali
*Hidrosefali
*Lizansefali
*Kabızlık
*Uykusuzluk
*Kolit
*Zeka Problemleri
*Boy uzatma Gibi Rahatsızlıklarda Başlı başına bir Tedavi olmamakla birlikte;Modern Tıbba katkı vermek amacıyla Refleksoloji Terapi Uygulamaları yapılır.

REFLEKSOLOJİ TERAPİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANMAZ?* Akut enfeksiyonlar ve ateşli durumlar.
* Ayakta aktif gut artriti, derinventrombozu.
* Anstabil kan basıncı.
* Kalp krizi, kalp pili.
* Senkop sonrası epizod.
* Cerrahi durumlar, safra kesesi-böbrek taşları, açık yaralarda.
* Gebeliğin ilk trimestirinde.
* Teşhisi konulmamış ağrı ve hastalıklarda.
* Açık-Cilt yaralarında
* Çok ağrılı hallerde refleksoloji uygulaması yapılması sakıncalıdır.

REFLEKSOLOJİ İLE SAĞLIKLI YAŞLANMA;
* Sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olur.
* Yaşlılarda kontrolü artırarak düşmeleri önler.
* Boyun kasılması rahatsızlıklarında yüksek oranda iyileşme görülmüştür.
* Refleksoloji Masajı uygulanan bireylerde kandaki yüksek kolestrol ve yüksek monogleseridin düştüğü gözlenerek bağırsakların normal çalışmasını sağlar.
* Refleksoloji Masajı, Dünya’nın dört bir yanındaki uygulama sonrası aldığı veriler ile kan dolaşımını düzenleyen göreviyle böbreklerin daha sağlıklı çalışmasını sağladığı görülmüştür.
* Yorgunluk, uykusuzluk ve mide sorunları gibi rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların yan etkilerinin giderilmesinde Refleksoloji Uygulamaları başarılı olmuştur.